تاریخ ایجاد در 22 شهریور 1394

معرفی رشته

دکتری تخصصی پرستاری(Nursing Ph.D) بالاترین مقطع تحصیلی این رشته است. دانش آموختگان این دوره می‌توانند به عنوان اعضاء هیئت علمی در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و تحقیقاتی کشور انجام وظیفه نمایند.

 

تاریخچه در ایران

تلاش برای اخذ مجوز جهت ایجاد مقطع دکتری پرستاری از دهه ۶۰ در ایران شروع شد و مکاتبات و موافقتها و تنظیم برنامه درسی عملا در دهه ۷۰ یعنی از سال ۱۳۷۰ به بعد بطور عملی و پیگیر آغاز گردید این تلاشها در سال ۱۳۷۳ نتیجه داد و با برنامه این مقطع در دانشگاه علوم پزشکی تبریز موافقت گردید و دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز جذب دانشجو جهت مقطع دکتری پرستاری را از طریق آزمون کنکور سراسری در سال ۱۳۷۴ انجام داد که اهم موارد تا کنون بشرح ذیل می باشد.

اولین دوره دکتری پرستاری در سال ۱۳۷۴ در دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ۳ دانشجو در ایران اغاز گشت. وپس از آن در سال ۱۳۷۵ دانشگاه تربیت مدرس با چهار دانشجو تربیت دانشجوی دکتری پرستاری را آغاز نمود.

از سال ۱۳۷۴تا سال ۱۳۷۸ فقط دو دانشگاه تربیت مدرس و تبریز پذیرش دانشجو داشتند و در این سال دانشگاههای تهران وایران نیز برای اولین دوره دانشجوی پرستاری را در مقطع دکتری پذیرش نمودند.

در حال حاضر تعداد دانشگاههایی که دارای مجور تربیت دانشجوی دکتری تخصصی پرستاری می باشند شامل 12 دانشگاه اصفهان‘ایران‘ تبریز‘ تربیت مدرس‘ تهران‘ شهید بهشتی، ، علوم بهزیستی و توانبخشی، کرمان، اهواز، بقیه ا…الاعظم ، شیراز و همدان،مشهد می باشند. اولین فارغ التحصیلان مقطع دکتری پرستاری ایران در سال ۱۳۸۰ فارغ التحصیل شدند که تعداد آنها ۴ نفر بودند که با تلاش پیگیر مسئولین پرستاری اولین گروه دانشجویان به بار نشستند و وارد بازار کار شدند.

اولین فارغ التحصیل مقطع دکتری پرستاری ایران در بهمن ماه ۱۳۸۰ از دانشگاه تربیت مدرس(دکتر عیسی محمدی با راهنمایی دکتر حیدرعلی عابدی) و دومین آنهادر بهمن ماه ۱۳۸۰ (دکتر فضل ا.. احمدی به راهنمایی دکتر فضل ا… غفرانی پور) و سومین رساله دکتری در اسفندماه۱۳۸۰ از دانشگاه تربیت مدرس (دکتر مسعود فلاحی خشکناب براهنمایی خانم دکتر مداح) و چهارمین رساله دکتری در اسفندماه سال ۱۳۸۰ از دانشگاه علوم پزشکی تبریز(دکترپرخیده حسنی براهنمایی دکتر حیدر علی عابدی) دفاع گردید.

 

شرایط ورود به دوره

 1. داشتن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی.
 2. داشتن دانشنامه کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا دکتری حرفه‌ای یا بالاتر، متناسب با رشته تحصیلی مورد تقاضا، از یکی از دانشگاههای داخل و خارج کشور که حسب مورد به تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد.

تبصره: تشخیص اینکه دارنده کدام دانشنامه در کدام رشته می‌تواند تحصیل کند و همچنین تعیین شرایط تطبیق، با گروه برنامه ریزی ذی‌ربط در شورای عالی برنامه ریزی است.

 1. قبولی در امتحانات اختصاصی ورود به دوره دکتری Ph.D.
 2. داشتن معرفی نامه، مبنی بر صلاحیت تحصیل در دوره دکتری Ph.D حداقل از ۲ نفر از استادان قبلی داوطلب.
 3. کسب نمرهٔ قبولی در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی زیر:
 • MCHE حداقل نمره = ۵۰
 • TOFEL حداقل نمره = ۴۸
 • IELTS حداقل نمره = ۵۰
 • MELAB حداقل نمره = ۷۰

 

طول دوره و ساختار آن

کمینه و بیشینهٔ مجاز طول دوره دکتری تخصصی (Ph.D) پرستاری طبق آئین نامه مصوب شورایعالی برنامه ریزی است و دروس بصورت واحدی ارائه می‌شود. این دوره شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می‌باشد. مجموع واحدهای آموزشی و پژوهشی در دوره دکتری تخصصی (Ph.D) پرستاری ۴۵ واحد می‌باشد.

 • مرحله آموزشی: تعداد کل واحدهای مرحله آموزشی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) پرستاری ۲۵ می‌باشد.
 • مرحله پژوهشی: تعداد واحد در مرحله پژوهشی ۲۰ واحد و به صورت پایان نامه می‌باشد که باتوجه به علاقه دانشجو و نیاز جامعه در یکی از عرصه‌های خاص تهیه و تدوین خواهد شد.
Finland Sevastopol joomla